Sigara ve Diyabet

sigarayi_birak_9_yil_fazla_yasa_h2125Tütünde bulunan nikotin küçük kan damarlarının daralmasını artırır ve dolaşımı bozar. Esasen şeker hastalığı da vücudumuzda öncelikle damar yapısını olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Diyabetlilerde damar sertliği riski zaten arttığı için sigara içmeniz böbrek, göz bozuklukları ve sinir hasarına sebep olur.

Sigara bırakılması zor bir alışkanlıktır. Kişiler sigarayla en iyi mücadeleyi ona başlamamakla yaparlar Sigara miktarı ile oluşturduğu hasar derecesi farklı değildir. Yani 3 adet sigarayla 20adet sigaranın verdiği zarar aynıdır. Size diyabet tanısı koyduktan sonra sigara içiyorsanız yapacağınız ilk şey sigarayı bırakmaktır. Sigara içinde bulunan nikotinin zararından daha fazla sargı kâğıdı ile yanması sonucu meydana gelen zararlı kimyasal maddelerden dolayı zararlı olmaktır. Bugünkü bilgimize göre dört binden fazla zararlı madde hücrelerimizde farklı bölgelere zarar vermekte ve birçok hastalık için ciddi risklere sebep oluşturmaktadır. Azı da çoğu kadar zararlı olduğu gibi hafifi de normal sigara kadar zarar vermektedir. Sigaranın zararlarına karşı korunmanın tek yol onu derhal bırakmaktır.

Sigara içen diyabetlilerin böbrek etkilenmesinin içmeyen diyabetlilere göre daha erken başladığı ve daha hızlı ilerlediği görülmüştür. Diyabetli kişilerde sinirlerin etkilenmesi el ve ayaklarda uyuşma, hissizlik, ayaklarda kolay yara açılması ve şiddetli bacak ağrılarına neden olur. Bir araştırmada sigara içen diyabetlilerde bu yakınmaların 12 kat fazla olduğu görülmektedir. Ayrıca sigara içen bireylerde diyabetik ayak yaralarının iyileşmesi gecikir, uzuv kaybı artar.