Soda zayıflatır mı?

Gün içerisinde ve özellikle yemeklerden sonra birçok kişinin tükettiği içeceklerden biride soda olmuştur. Diğer bir adı maden suyu olan soda, özellikle sindirimin daha hızlı olması ve yediklerimizi daha hızlı öğütmemiz için tükettiğimiz doğal içeceklerden biridir. Sindirim konusunda kimi kişilerin alışkanlığı haline gelen soda, birçok kişinin yemek yedikten hemen sonra tüketme ihtiyacı duyduğu iceceklerden biri haline gelmiştir.

Bu nedenle çok sık tüketilen içeceklerden biri olan soda çok fazla tüketen ve kilo kontrolü konusunda hassas olan kişilerde aynı soruların oluşmasına neden olmuştur. Merak edilen bu soru ise sodanın kilo aldırması ya da kilo verdirmesi üzerinde ki etkisi olmuştur. Bu konuda kısa bir açıklama yapmak gerekirse sodanın direk kilo alma ya da vermek üzerinde direk etkisinin olduğunu söylemek yanlış olur. Ancak yok denecek kadar az bir kaloriye sahip olan maden suyu yaklaşık 5 kalori kadardır.

Ancak şekersiz ya da katkısız olan maden suyu için geçerli olan bu kalori, aromalı ve meyveli olan sodalar için geçerli değildir. Kalori bakımından çok daha yüksek olan meyveli sodalar bu nedenle sade sodalara göre şekerlidir ve içilmesi çok fazla önerilmemeltedir. Bunun dışında sindirimi, hızlandırması ve sağlıklı doğal bir içecek olması nedeniyle gün içerisinde tüketilen soda ya da maden suyu kilo vermeniz konusunda sizlere yardımcı olabilir.

Fakat bunu alışkanlık haline getirmek ya da gün içerisinde çok fazla tüketmeniz başta midenizin zarar görmesine neden olabileceği gibi farklı şikayetlerinde oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle günde 2 bardak ya da 2 şişeden fazla maden suyu içmemeye özen göstermeniz daha sağlıklı olacaktır. Ancak diyet yaparken içeceğiniz soda içerisine bir miktar taze sıkılmış limon ekleyerek tüketmeniz limonun yağ yakıcı özelliğinden faydalanarak kilo vermeniz konusunda size küçük bir ipucu olabilir.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

soda, sade soda, meyveli soda, asitli içecekler, gazlı içecekler, maden suyu, meyveli maden suyu, sodanın faydaları, maden suyunun faydaları, maden suyu zayıflatır mı, soda zayıflatır mı, soda kaç kalori, maden suyu kaç kalori, diyetteyken soda içilir mi, diyetteyken maden suyu içilir mi, sağlıklı içecekler, maden suyu kilo yapar mı, soda kilo yapar mı, diyet içecekleri