Sofrada Olmaması Gereken Yiyecekler

Bazı yiyecekler size çok lezzetli gelebilir fakat kilolarınıza çok iyi gelmeyebilir. Yani öyle ürünler vardır ki çok lezzetlidir fakat hem yağlı hem sağlıklı olmamaları nedeniyle kilo almanıza ve hatta sizi obezite ile mücadele etmek zorunda bırakabilir. Kalorileri ile belirttiğimiz bazı yiyecekleri mümkün olduğu kadar tüketmemeye özen gösterirseniz zamanla fazla kilolarınızın kaynağının bu yiyecekler olduğunun farkına varacaksınız.

Patates cipsi, kremalı makarnalar, kızartmalar, ağır hamur işleri bu yiyecekleri yemeden önce bir kez daha düşünün, zira sonuçları sizi üzebilir.

Patates Cipsi

Trans yağlar ile kızartılan hazır patates cipslerinin 30 gramında 3 gramı doymuş yağ olmak üzere 10 gram yağ bulunur. Haftada 3 gün cips tüketmeniz durumunda yılda, 23.400 kalori tüketmiş olursunuz bunun yerine mısır patlağı ya da patlamış mısır tüketmeniz daha mantıklıdır. Çünkü bu yiyeceklerin kalorisi prsiyon başına 100 kaloriden azdır.

Sütsüz Krema

1 yemek kaşığı krema 32 kalori olup, çoğu sütsüz krema mısır şurubu ve hidrojenize yağ içermesi nedeniyle damarların tıkanmasına neden oluyor. Bunun yerine tatlılarınızı az yağlı vanilyalı yoğurt ile süsleyebilirsiniz çünkü bir kaşığı 16 kaloridir ve içerisinde kalsiyum vardır.

Kremalı Hamur işi Tatlıları

Beyaz şeker, bitkisel yağ, beyaz un, krema ve sos içeren ağır hamur işleri kremada bulundurması nedeniyle çok fazla kalorili hale geliyor. Bunun yerine hem kalorisi az hem yağ oranı düşük tam tahıllı bir simit tüketebilirsiniz.

İçi Kremalı Makarnalar

Son zamanlarda çok sık tüketilir hale gelen içi kremalı fazla yağlı makarnalar üstelik hamur işi olması sebebiyle çok fazla kalorilidir. Bunun yerine buğday unu ile yapılmış makarnaları tüketebilirsiniz. Çünkü bir kase tam buğdaylı makarna 197 kalori ve 4 gram lif içerir.

Sosis

Bir uzun sosiste 200 kalori 15 gram yağ bulunmaktadır bunun yerine ızgara tavuk yemeniz daha sağlıklıdır.

Yumuşak Beyaz Ekmek

Beyaz undan yapılan bir dilim ekmekte 65 kaloriden daha fazla kalori bulunmaktadır. Bunun yerine tam tahıllı ya da kepekli ekmek yemeniz lif içermesi nedeniyle daha sağlıklı olacaktır.

Kısa Sürede Hazırlanan Noodle

Kısa sürede ve çabuk hazırlanması nedeniyle çok tüketilmeye başlanan makarnalar hem sağlıklı değil hemde katkı maddesi içermektedir bunun yerine evde haşlayıp sosladığınız makarnalar daha sağlıklıdır.

Kızarmış Patates

170 gramlık kızarmış patates kızartması 570 kalori içeriyor. Bunun yanında büyük bir hamburger de yerseniz eğer 670 kalori ve 39 gram yağ daha vücudunuza ekleniyor. Bunun yerine dışarıda yemek yediğiniz de çocukların yediği küçük kızarmış patateslerden sipariş edebilirsiniz. Bunlar sadece 230 kaloridir ve 13 gram yağ içerir.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

zararlı yiyecekler, sofrada olmaması gerekenler, hamburger, patates kızartması, cips, hangi yiyecekler zararlıdır, kremalı yiyecekler zararlı mı, tüketmemeniz gereken yiyecekler