Tehlikeli Gebelikler

Bazı kadınların hamilelik dönemleri diğer kadınlara oranla daha yüksek risk taşımaktadır.  Bu kadınların sıkı bir doktor kontrolü altında hamilelik süreçlerini tamamlamaları gerekmektedir. Bu tehlikeli durumları şöyle sıralayabiliriz;Tehlikeli Gebelikler

Böbrek Hastalıkları;

Hamilelikten önce böbrek hastalığı varsa anne adayının denetim hamileliğin başlangıcından hatta hamilelik öncesinden başlamalıdır.  Bu arada  kökeni ne olursa olsun gebelik sırasında ortaya çıkmasına da oldukça sık rastlanmaktadır. Bu durumda gebelik zehirlenmesinden ayırtedilmesi güçlük gösterebilir. Hatta böbrek bozukluğu teşhisi ancak  şikayetlerin hamilelik sonrasında da devam etmesi halinde koyuyabilmektedir.

Kalp-damar Hastalıkları;

Bir kalp-damar hastası kadının hamilelik yaşaması ciddi problemlere neden olabilmektedir. Hastalık hamileliğin herhangi bir döneminde  ya da doğum sırasında apansızın gelişebilmektedir.  Bu tür bir hastalığın hamileliği zamansız bir şekilde sona erdirmesine çok ender rastlanır buna ragmen  hastalıktan etkilenmiş bir kalbin gerekli çalışmaları yapması güçleşebilir. Ritim bozuklukları, akciğer problemleri ortaya çıkabilir, hamilelikte kan dolaşımının değişimi ve gelişimi özel bir ilgiye gerek vardır.

Şeker Hastalığı;

Şeker hastalığı olan bir kadın hamile kaldığında bebek yakından takip edilmelidir. Şeker hastalığı da hamilelikle eş zamanlı olarak ortaya çıkabilmektedir.  Çeşitli öğeler teşhisin konulmasını kolaylaştırabilir;

  • Hamilelikte ya da sonrasında aşırı şişmanlık,
  • İlk bebeğin 4 kgdan ağır doğması
  • Gebeliğin sonuna doğru bebeğin ölümünün gerçekleşmesi.
  • Kadının ailesinde şeker hastalığı bulunduğunun bilinmesi.


Anne ile Bebek Arasında Kan Uyuşmazlığı;

Çoğunlukla anne ile bebeğin kanlarının  uyuşması gerekmektedir. Grubun ne olduğu önemli olmamakla beraber, Rh pozitif bir bebek taşıyan Rh negatif bir kadın, bebeğin kan hücrelerine karşı antikor oluşturur. Bu antikorlar çocuğun alyuvarlarını yıkabilir.  Bu eskiden oldukça önemli bir problemken şimdiler de bu problem kolaylıkla çözülmektedir. Ancak bu durumun tesbitinin gecikmemesi çok önemlidir.