Yaz hamileliğinde nelere dikkat edilmeli?

Uzmanlar, yaz hamileleri için bu ayları daha rahat geçirebilecekleri faydalı önerilerde bulundular.

Yolculuk sırasında da 1.5, 2 saatte bir mola verilmelidir. Molalarda da 5 ile 15 dakikalık yürüyüşler ile desteklenmelidir. Bu sayede de bacaklarda ödem ve bacak toplardamarlarında da kan pıhtılaşması ihtimali en düşük seviyelere indirilmektedir. Aynı zamanda uzun seyahatlerde de pıhtı oluşumunu engellemek için varis çorabı kullanılmalıdır. Gebelerin uçak ile seyahatinde herhangi bir sakınca yoktur. Yalnız 34 haftadan büyük olan gebelerin de doktor raporu olsa dahi bazı havayolu şirketleri seyahatlerine de izin vermeyebilir. Bu hamilelerin de tatil yörelerini tercih etmeleri de tavsiye edilmektedir.

d2

Şişmiş ayaklarınızı dinlendirin

Şişen ve terlemiş ayaklarınızı da ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda bir leğen dolusu soğuk suya sokmalısınız. Suya damlatacağınız birkaç damla nane yağı ise ayaklarınızın daha da serinlemesine yardımcı olabilir.

d4

Pamuklu giysiler tercih edin.

Giysi olarak da muhakkak sentetik olmayan kumaşlardan yapılan ve ısıya yansıtan açık renkli kıyafetler tercih edilmelidir. Gebelik vücut ısısının da yükselmesi ve efor kapasitesinin de azalması terlemeye artırır. Pamuklu, cilde nefes aldıran kıyafet seçimi anne adaylarını da cilt mantarları ve genital mantardan korumaktadır.  Terlemeye bağlı ciltte oluşabilecek sorunları da sık sık duş alarak ve doktor önerisi le kullanılan kremler ile gidermekte mümkündür.

d3

Gebelik döneminde de değişen hormon seviyeleri de ciltte de bazı değişikliklere yol açabilir. Gebelikte de en çok karşılaşılan cilt problemlerinden de biri ciltte görülen renk değişiklikleridir. Gebelikte de vajinal enfeksiyonlarda sıklıkla görülmektedir. Bu durum yaz aylarında da daha çok ortaya çıkmaktadır.  Gebelik döneminde de genital bölgenin kuruluğuna da dikkat edilmelidir. Pamuklu iç çamaşırı da kullanılmalıdır.

d5

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız;

yaz hamileliğinde nelere dikkat edilmeli, hamile, yaz hamileliği nedir, yaz aylarında hamilelikleri, yaz hamileliğinde beslenme, yaz aylarında hamilelik, sağlıklı beslenme, hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler.