Zencefil Nedir? Faydaları Nelerdir? Zararı Var Mı?

Zencefil

Zencefil Nedir? 

Latincede zingiber officinalis Almanca Ingwer ve diğer isimleri zencebil ve zingber gibi farklı isimler ile bilinen fakat en yaygın olarak bilinen zencefil bir bitkidir. Bitkinin terkibinde %0,3-3,3 oranında uçucu yağ seksiterpen, monoter, penikaldehit, %60 arasında nişasta, %5-8 oranında reçine ve müsilaj içerir. Drogn keskin tat ve kokusu  veren, uçucu olmayan acı maddeler %4-7,5 fenolik keton yapısında olanşagol ve gingerollerdir.

Zencefil

Zencefil’in Faydaları Nelerdir? 

Zencefil çoğu hastalığa iyi gelen müthiş bir bitkidir. Sağlık konusunda çoğu sorunu çözen çözmese bile hafifleten bir bitkidir. Faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz güzel bir besindir. Baharat olarak da kullanılabilen bir besindir. İşte sizler için zencefilin faydaları;

 1. Zencefil mide ağrısına iyi gelir ve mide bulantısına karşı da ayrıca etkilidir.
 2. Zencefil mide ve bağırsaklardaki gazı söktürür.
 3. Zencefil ishali keser
 4. Zencefil bağırsak bozukluğunu giderir.
 5. Zencefil soğuk algınlığında çabuk iyileşmenizi sağlar.
 6. Zencefil Beden ve zihin gücünü arttırır.
 7. Zencefil cinsel isteklerinizi kamçılar.
 8. Zencefil kolesterol ve yüksek tansiyonu düşürür.
 9. Zencefil kışın soğuk havalar dolayısıyla sıkça yakalanabildiğimiz, soğuk algınlığı, nezle, grip ve benzeri hastalıklara karşı direncimizi arttırır ve daha çabuk iyileşmemizi sağlar.
 10. Zencefil şişkinlik ve kolit gibi sindirim problemlerinin başarıyla üstesinden gelir.
 11. Zencefil antiseptik etkisi sayesinde mide ve bağırsak enfeksiyonlarına hatta  gıda zehirlenmelerine karşı kullanılabilir.
 12. Zencefil mide ve bağırsaklara yaptığı yan etkiyi yok eder.
 13. Zencefil kan dolaşımını hızlandırır.
 14. Zencefil böbrekleri uyarır böylece kanımızın daha yüzeysel bölgelere ulaşmasını sağlar.
 15. Zencefil terletici ve ateş düşürücü etkileri de bulunmaktadır.
 16. Zencefil kabızlığa iyi gelir ve engeller.Zencefil

Zencefil Nerede Yetişir?

Zencefil anavatanı Hindistan ve Malezya olan bitki, 150 santimetreye kadar boylanabilen, yaprakları mızrak biçiminde sivri uçlu ve tarçın kokulu bir bitkidir. Bir  arada olan çiçekleri turuncu ve sarı renklidir. Bitkinin kullanılan kısmı kökleridir. Tropik memleketlerde kültürü yapılır.

Zencefil Zararları Nelerdir? 

Zencefil yukarıda da saydığımız gibi faydaları bitmeyecek kadar çoktur. Birçok yemek tariflerinde veya birçok takviye edici gıda ürününün içerisinde zencefili görebilirsiniz. Oldukça sağlıklı olan bir besin olduğundan dolayı bir zararı olduğunu söyleyemeyiz. Bilinen bir zararı yoktur. Fakat eğer zencefile alerjiniz varsa kesinlikle içerisinde zencefil bulunan veya zencefil ile karıştırılmış hiçbir şeyi tüketmeyin.  

Zencefil